Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Niečo z histórie

Kostol bol v Sečovciach dokázaný od 11 storočia, ale existoval už oveľa skôr. Farské záležitosti z písomných správ sa spomínajú až od 14. storočia. Sečovská evanjelická farnosť bola jednou z prvých luteránskych farností v strednom Zemplíne. Mesto je nábožensky zmiešané.

Okrem rímskokatolíkov tu v 18. storočí žili aj gréckokatolíci, kalvíni a istý počet pravoslávnych, existovala tu rímskokatolícka, gréckokatolícka a kalvínska fara a pri každej aj školy.

Gréckokatolícka cirkev sa v Zemplíne rozšírila v 17.a 18. storočí. V 18. storočí mali už gréckokatolíci v Sečovciach kostol a v roku 1794 sa spomína gréckokatolícka fara, ktorá bola založená pravdepodobne už v roku 1753. Od 16. storočia tu existovala aj kalvínska cirkevná obec. Celé 18. storočie bola najsilnejšou cirkvou rímskokatolícka, menej početnou bola gréckokatolícka cirkev, najmenej početní evanjelici nemali v Sečovciach vytvorenú vlastnú cirkevnú organizáciu a patrili k evanjelickej farnosti v Pozdišovciach.

Minimálne od 18. storočia žilo v Sečovciach aj židovské obyvateľstvo a pravdepodobne už existovala aj židovská náboženská obec Najstaršia známa správa o nich v Sečovciach pochádza však už z roku 1669. Aj v prvej polovici 19. storočia bola najpočetnejšou rímskokatolícka a gréckokatolícka cirkev. Od konca storočia v meste prudko narástol počet židovského obyvateľstva. Menej početní boli aj naďalej evanjelici a reformovaní.

V druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia bola najpočetnejšou rímskokatolícka a druhou gréckokatolícka cirkev. Druhov najpočetnejšou cirkevnou organizáciou v meste bola v tomto období židovská náboženská obec.

Po vzniku Slovenského štátu rád sečovská židovská náboženská obec zanikla. V povojnových rokoch mala zo štátom povolených a uznaných cirkví najväčšie zastúpenie rímskokatolícka cirkev. V meste existovali dve skupiny veriacich reformovanej cirkvi – kalvíni a evanjelici.

V päťdesiatych rokoch bola zakázaná gréckokatolícka cirkev a zo štátom nepovolených cirkevných združení sa v tomto období aktivizovala činnosť Svedkov Jehovových a Sobotistov. V meste existovali tri farské úrady – rímskokatolícky, pravoslávny a reformovaný (kalvínsky).

V súčasnosti pôsobí v Sečovciach rímskokatolícka cirkev, gréckokatolícka cirkev (vo farnosti pôsobia aj sestry rádu sv. Bazila Veľkého), reformovaná kresťanská cirkev a Svedkovia Jehovovi.

 

 


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmasterÚvodná stránka