Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rekreácia a turistika

 Turistické lokality.

   Sečovce ležia na ceste medzinárodného významu. Výhodná poloha im predurčila rušnú históriu, rozvoj priemyslu, obchodu a služieb.
Archeologické nálezy dokazujú osídlenie už v mladšej dobe kamennej – neolite (5000 – 4000 r. pred n. l.). V centre mesta boli nájdené narušené sídliskové objekty bukovohorskej kultúry.
Najstaršia písomná zmienka je z roku 1245. Dokumenty z rokov 1438 a 1448 spomínajú Sečovce ako „oppidum“. Dve desaťročia mestečko okupovali Bratríci, ktorí tu vystavali opevnený vojenský tábor s hradom. V meste sa konali výročné trhy a široko-ďaleko známe jarmoky. Stáli v ňom honosné kaštiele.
Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí rímskokatolícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie postavený v roku 1494 v gotickom slohu. Jeho veža má výšku 56 m. V nej sa nachádza zvon s hmotnosťou 1,3 tony z roku 1667. V kostole je umiestnená kamenná ľudová baroková Prícestná socha Piety a pamätná tabuľa ThDr. Vojtecha Jenčíka.
V centre mesta je Pomník Červenej armády, na mestskom cintoríne Pomník na pamiatku Východoslovenského roľníckeho povstania a výskytu cholery. Na priečelí kultúrneho domu sa nachádza Pamätná tabula na padlých spoluobčanov v druhej svetovej vojne a Pamätná tabuľa Emery Rothovi. Na priečelí budovy Klubu dôchodcov je umiestnená pamätná tabuľa a vnútri budovy je inštalácia pamätnej izby ThDr. Jána Murína, na Materskej škole na Kochanovskej ulici pamätná tabuľa s bustou Andreya Faya, na Centre voľného času pamätná tabuľa Alojza Schronka. V meste je starý Židovský cintorín.
Návštevníci Sečoviec sa môžu ubytovať v niekoľkých penziónoch, odkiaľ môžu podnikať vychádzky do neďalekých malebných Slanských hôr. Ponúkajú ideálny priestor pre prežitie aj Vašich dovolenkových dní. Lesy v blízkosti obcí Dargov, Bačkov, Kravany, Stankovce sú vyhľadávanými poľovníckymi revírmi. Žije v nich jelenia, srnčia, diviačia a drobná poľovná zver. Rybník na riečke Trnávke poskytuje možnosť rybolovu.

 

Pozoruhodnosti v okolí Sečoviec:
1. Hrad Slanec: Prvé zmienky o Slaneckom hrade sú z konca 13. storočia a to z roku 1281, kedy už stál kamenný hrad s okrúhlou hradnou vežou.
2. Deravý kameň: Unikátny kamenný útvar, v ktorom sú akoby vyvŕtané dve diery nerovnakého priemeru. Nachádza sa severne od Regety. Pôvod týchto dier je veľmi záhadný.
3. Vrch Varheď (hradný vrch, 385 m n. m.): Nachádza sa nad Zemplínskou Teplicou. Na ňom sú zvyšky obranného hradu zo stredoveku vo forme obrannej priekopy približne okrúhleho tvaru. Hĺbka a šírka priekopy je po obvode rôzna (hĺbka v priemere asi 2 m). Bol to zrejme drevený hrad, lebo sa tu nenachádzajú žiadne zvyšky kamennej sute. Hrad sa dáva na viacerých miestach do súvisu s rádom križiakov Johanitov.
4. Vrch Maliniak: Nachádza sa na okraji PR Kačmarka. Je tu odbočka z červenej magistrály na Bogotu a zelenej turistickej trasy cez PR Kačmarka do Zemplínskej Teplice.
5. Tereš (822 m n. m.): Pri dobrom počasí je z neho dovidieť východným i západným smerom aj sto kilometrov.
6. „Mesareň“: Niekoľko storočný dub zničený úderom blesku. Pod ním si vraj skupiny pytliakov po úspešnej poľovačke delili mäso z ulovených zvierat.
7. Chata pod Košarovým vrchom: Poľovnícka chata nad Malými Ozorovcami. Pri tejto chate leží obrovský kameň.
8. Bralo: Pútnické miesto nad Malými Ozorovcami.
9. Malé Ozorovce: Stojí v nich drevená zvonica, ktorú postavili v roku 1619 bez jedného klinca.
10. Veľký Žar (708 m n. m.): Kopec nad obcou Dargov. Na vrchole je pekná kamenná stena.
11. Dargovský priesmyk (473 m n. m.): Priesmyk pretína hrebeň Slanských vrchov. V druhej svetovej vojne tu prebiehali kruté boje medzi Sovietskou armádou a ustupujúcou Nemeckou armádou. Táto bitka stála mnoho tisíc ľudských obetí. Na počesť tejto bitky tu stojí Pamätník Sovietskej armáde.
12. Borda – kúpele: Počiatok kúpeľov Borda je zahalený rúškom tajomstva. Podľa povesti tu ukrajinský mních na svojej misii našiel pramene, ktoré mu pomohli zbaviť sa reumy. Tri pramene so silne železitou vodou však už dnes pripomínajú len zhrdzavené železné rúrky, produktívny nie je ani jeden. Posledným známym súkromným vlastníkom bola grófka Alžbeta Forgáčová. Borda bola dlho obľúbeným výletným miestom obyvateľov Sečoviec.
13. Holubia hora: Pod ňou je vyhliadka na kamennom brale. Je odtiaľto veľmi pekný výhľad smerom na juh a západ.
14. Lazy (859 m n. m.): Sú odtiaľto pekné výhľady smerom na západ, juh a východ. Najlepší prístup je z bývalých kúpeľov Borda po modrej turistickej značke, alebo z Dargovského priesmyku po červenej turistickej značke. Pod vrcholom stojí chata. Pôvodnú dal postaviť gróf Forgáč ako poľovnícku. Cez druhú svetovú vojnu bola chata značne zničená. Začiatkom päťdesiatich rokov ju obnovili členovia Klubu slovenských lyžiarov a turistov Sečovce. Konali sa tu lyžiarske bežecké preteky.
15. Herľany: Herliansky gejzír je vzácny studený gejzír.  Nachádza sa v starom areáli kúpeľov Herľany-Rankovce. Je aktívny od roku 1872, pričom do roku 1903 a v rokoch 1957 až 2006 bol jediným studeným gejzírom v Európe. Erupcie gejzíru spôsobuje oxid uhličitý, vystupujúci z podložia pozdĺž tektonických zlomov. Gejzír samovoľne strieka do výšky 7 až 15 metrov s periódou 32-40 hodín, erupcia trvá približne 25 minút. Bol aktivovaný umelým vrtom hlbokým 404,5 metra. Teplota vystrekovanej vody je 14-18°C a voda je silne mineralizovaná. Priemerná výdatnosť je 25-30 litrov vody za sekundu. V súčasnosti postupne stráca na sile a čas medzi erupciami sa predlžuje.
16. Rankovské skaly: Skalná perla strednej časti Slanských vrchov - prírodná rezervácia Rankovské skaly leží asi 3 km severovýchodným smerom od obce Rankovce.
17. Mošník (911 m. n. m.): Leží na rozhraní okresov: Trebišov, Košice, Vranov.
18. Rebrá: Takéto výstižné pomenovanie dal niekto zoskupeniu nádherných skál vzdialených asi 800 metrov približne východným smerom od hrebeňa vrchu Lazy. "Schéma" týchto útvarov je si taká. Kolmo k hlavnému hrebeňu sú v rozličných rozostupoch popripájané hrebene zostupujúce hlboko do údolia. Tieto kolmé vegetáciou pokryté hrebene sú na rúznych miestach prerušené buď skalou, ktorá vystupuje nad terén (niekedy aj 10 metrov), alebo skalou, ktorá vytvára kolmý zráz. A takto sa to môže opakovať až do údolia. Podobné zoskupenie takýchto "rebier" kolmých k hlavnému hrebeňu môžme nájsť aj na iných miestach Slanských vrchov. Niektoré skaly na týchto hrebeňoch majú niekedy "nádherne" bizarný tvar. Najbližšie k týmto skalám je z bývalých kúpeľov Borda po modrej turistickej značke.
19. Parustan: Zrúcaniny. Hrad bol postavený po tatárskom vpáde v 13. storočí. V roku 1320 je hrad (castrum Purustyan) písomne doložený ako stredisko panstva, ktorému patrili obce Bačkov – Bacskov duo (rozdelená na dve sídliská Nagy Bacskov a Kis Bacskov) Filov, Albínov, Višňov a Zbehňov. Teraz je tu možno vidieť iba zvyšky jedného múru a obrysy obranného valu. Bolo by dobré, keby sa zakonzervovali aspoň tie zvyšky, pretože ide o historicky jedno z najstarších miest v Trebišovskom okrese.
20. Onderkova skala

21. Lipov kameň

22. Onderkov kameň na Bielom vrchu. Tieto jedinečné skalné útvary ležia východne od Bačkovskej doliny. Najlepší prístup je z Bačkova, alebo z Dargova. 

23. Strechový vrch (778 m n. m.): Tretí stratovulkán Slanských vrchov. Na vrchole je veľká skala.
24. Mazolín: Vrch nad obcou Cabov. Okrem iných skál, je na ňom aj skala, ktorá je zaujímavá tvarom a labilným usadením.
25. Zapikan: Kúzelná roklina sa nachádza sa na rozhraní oblasti Makovice a Strechového vrchu západne od obce Davidov.
26. Bačkovská dolina: Preteká ňou Bačkovský potok. Vstup do nej je z Dargova. Je to pôvabná dolina. Ideálna je na cyklotúry a pešie prechádzky v čistom lesnom vzduchu. Vedie ňou 6 km dlhá, pomerne dobrá asfaltová cesta. Cez dolinu prechádza žltá turistická značka, ktorá končí na Lazoch. V závere doliny sa nachádzajú zvyšky hradu Parustan.
27. Okrúhly vrch: Lovecký zámok grófa Štefana Forgáča, dedičného majiteľa Slanského panstva stál na Okrúhlom vrchu. V osemdesiatych rokoch minulého storočia bol z nepochopiteľných dôvodov zlikvidovaný. Nachádza sa tu aj zdevastovaná hrobka Štefana Forgáča. Na Okrúhly vrch sa dá dostať zo Sečoviec, po červenej turistickej značke z Dargovského priesmyku alebo z opačnej strany zo Slanca.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmasterÚvodná stránka