Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

EPIDÉMIA OSÝPOKVytlačiť
 

V OKRESE TREBIŠOV JE EPIDÉMIA OSÝPOK

V epidémii osýpok, ktorá prebieha v okrese Trebišov postupne ochorelo v období od septembra 2018 doposiaľ spolu 105 osôb.   Z tohto počtu sa 50 ochorení  vyskytlo u detí vo veku do 15 mesiacov, ktoré ešte nemohli byť vzhľadom na svoj vek doposiaľ očkované.  Osoby, ktoré ochoreli na osýpky majú trvalý pobyt v mestách Trebišov a Sečovce, v obciach Parchovany, Hrčeľ,  Veľká Tŕňa, Kravany, Zemplínska Teplica, Bačkov, Zemplínske Nová Ves – Úpor, Vojčice, Nižný Žipov (aktívne ohniská nákazy).

RÚVZ Trebišov za účelom predchádzania vzniku a šíreniu  ochorení na osýpky v okrese Trebišov odporúča (www.ruvztv.sk):

- venovať osobitnú pozornosť nariadeným protiepidemickým opatreniam pre rodičov vnímavých detí  na osýpky a pre osýpkam vnímavých dospelých, ktoré sa týkajú podrobeniu sa lekárskemu dohľadu a mimoriadnemu očkovaniu proti osýpkam (po predchádzajúcom telefonickom dohovore s ošetrujúcim lekárom dieťaťa/dospelého). Sledujte stránku www.ruvztv.sk;

- obmedziť návštevy s deťmi do veku 15 mesiacov ako aj u tehotných žien, ktoré nie sú očkované  alebo majú neúplné očkovanie proti osýpkam.  Týmto vnímavým osobám v prípade zdravotných ťažkostí, ktoré si vyžadujú návštevu pohotovosti alebo návštevu ambulancie lekára odporúčame najprv využiť telefonickú konzultáciu s lekárom pohotovosti/ ambulancie.

- pred návštevou pohotovosti či ambulancie lekára  najmä deťmi a  dospelými bez očkovania proti osýpkam alebo s neúplným  očkovaním proti osýpkam, odporúčame zdravotné ťažkosti spojené predovšetkým  s horúčkou, kašľom, zápalom očných spojiviek, vyrážkou vopred telefonicky konzultovať s lekárom pohotovosti/ ambulancie.

    Ambulancia pohotovostnej služby pre deti a dorast Trebišov: 056/ 666 0 266
    Ambulancia pohotovostnej služby pre dospelých Trebišov: 056/ 666 0 663
    Ústavná pohotovostná služba Trebišov: 056/ 666 0 162

 

Na základe informácie od vedenia Nemocnice s poliklinikou Trebišov, a.s. je dohodnuté poskytovanie  zdravotnej starostlivosti prednostne pre chorých vo veku do 15 mesiacov, z lokalít výskytu osýpok, u ktorých sú prítomné príznaky: výstup teploty, nádcha, kašeľ, zápal očných spojiviek, vyrážka v Infektologickej ambulancii pri Infektologickom oddelení Nemocnice s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce, a.s.. Pred príchodom je potrebné  kontaktovať sa / konzultovať na tomto telefónnom čísle ambulancie: 056/641 6 375. Prípadne tieto telefónne čísla:

lekárska izba: 056/ 641 6 902

oddelenie vzdušných nákaz: 056/ 641 6 314

vedúca sestra oddelenia: 0905 229 206

Osýpky  patria  k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva a neúplne očkovanými. Vstupnou bránou sú spojivky a sliznice dýchacích ciest. Ochorenie prebieha v dvoch štádiách. Prvé štádium trvá 3 – 4 dni, objavuje sa výstup teploty, nádcha, kašeľ a zápal očných spojiviek. Exantémové štádium začína druhým výstupom teploty, objavením  sa vyrážky za ušami a v zátylku, ktorý sa šíri na tvár, trup a končatiny. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie.


 
 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmasterÚvodná stránka